Detské náušnice: Prepichnutie uší

Detske nausniceKedysi matky mali na výber, či ich bábätku dali prepichnúť ušká priamo v pôrodnici alebo ich sestrička od lekára navštívila niekoľko týždňov po príchode z pôrodnice doma, kde vykonala zákrok a nasadila detské náušnice. Iná možnosť nebola. Čo sa zmenilo? V tomto článku vám predstavíme možnosti prepichnutia uška a odpovieme na často kladené otázky.

Kedy prepichnúť ušká

Mamičky sa väčšinou ponáhľajú s prepichovaním ušiek svojich dcér. Chcú, aby bolo hneď na prvý pohľad jasné, že v kočíku leží malá dáma. S touto chvíľou však netreba ponáhľať. Prepichnutie uší je totiž závislé na očkovanie, preto môže prebehnúť až po prvej tetanovej injekcii. Tetanus je bežne deťom očkovaný okolo tretieho mesiaca. Bez tohto očkovania je prepichovanie uší nebezpečné kvôli možnej injekcií. Lekári preto odporúčajú aplikáciu náušníc medzi tretím a šiestym mesiacom veku dieťaťa.

Ako prepichnutie uší prebieha

Strieborne detske nausniceDonedávna boli uši prepichované tradične ihlou. Od tejto metódy sa však už upúšťa a väčšina pediatrov odporúča prepichnutie uší pomocou nastreľovacej pištole. Nastrelenie je totiž rýchlejší a predovšetkým menej bolestivý spôsob. Naviac vďaka rýchlosti nehrozí, že sebou dievčatko trhne, a tak prepichnutiu je vždy na správnom mieste. Nastreľovacie náušničky (titánové) sa neskôr vymenia za iné (zlaté) po približne šiestich týždňoch. Cena za nastreľovacie špeciálne náušnice spolu s nastrelením sa pohybuje tiež okolo 14 eur.

Kde nechať náušnice nastreliť

O nastrelenie náušníc sa poraďte s pediatrom. Väčšinou túto procedúru vykonáva sám. Často však detský lekár prenechá nastreľovanie náušníc odborníkom. V tom prípade si nechajte odporučiť vhodné miesto. Nastreľovanie náušníc bežne prebieha v ordináciách kožných lekárov, prípadne na chirurgii. Možnosť nastrelenia náušníc deťom niekedy ponúkajú tiež zlatníctvo, tu sa ale presvedčte o sterilnosti daných podmienok. Cena nastrelenie závisí aj od druhu náušníc.

Aké náušnice vybrať

Pri nastreľovaní sa používajú špeciálne náušnice, ktoré sa aplikujú do nastreľovacej pištole. Priamo v mieste nastrelenie si môžete vybrať z niekoľkých druhov. Väčšinou sa jedná o náušnice z ušľachtilých materiálov, ako je zlato, titán alebo chirurgická oceľ, u ktorých menej hrozí vznik zápalu či alergická reakcia. Až potom, čo sa prepichnutá dierka zahojí, čo trvá 5 až 6 týždňov, je možné tieto náušnice vymeniť za náušničky, ktoré ste svoje dievčatku starostlivo vybrali. Neodporúča sa kupovať náušnice príliš veľké, mohli by sa zachytiť za oblečenie a pri vyzliekaní by sa mohlo aj uško natrhnúť.

Ako prepichnuté ucho ošetrovať

Priamo v mieste nastrelenia náušnice by mal byť vpich ošetrený dezinfekciou. Následne už uško dezinfikovať nemusíte. Pripravte sa však na zanietenie miesta po v Pichu, preto je vhodné miesto potierať mastičkou na hojenie, napríklad Framykoinom. Odporúča sa tiež odvar z harmančeka. V prípade vážnejšieho zanietenie sa o spôsobe ošetrenia poraďte so svojim detským lekárom.

Hrozí nejaké riziko pri prepichnutí uší

V súvislosti s prepichovaním uší je neustále počuť debata o akupunktúrnych bodoch, ktoré môžu byť ihlou zasiahnuté a porušené. Detskí lekári však zhodne tvrdia, že sa s takýmito prípadmi nestretli. Preto ak o tomto probléme chcete vedieť viac, informujte sa priamo u odborníkov na akupunktúru. Ďaleko väčšie je riziko alergie na kov, z ktorého sú náušnice vyrobené. V takom prípade mamičkám nezostáva nič iného než sa poradiť s alergológom a vyskúšať odolnosť dieťaťa na ostatné druhy kovov. Nezriedka sa stáva, že je dieťa alergické na široké spektrum látok, preto je nutné nechať dierku na náušnice zarásť. Nausnice pre dievcatko