Perla: Symbol luxusu

Perlovy nahrdelnikPerly sú spájané s ľudstvom už od nepamäti. Indická legenda dokonca poukazuje na to, že sa jedná o mesačnú rosu. Antická legenda zase tvrdí, že perly sú slzy bohov, ktoré  spadli z neba. Mali byť darom prinášajúcim ľuďom šťastie a lásku. Na Slovensku sa dokonca traduje, že perly prinášajú plač. Ak ale dostanete šperk z perál, tak určite nemusíte smútiť. Dostal sa Vám totiž do rúk skvost, ktorý je znamením luxusu, bohatstva a krásy ... Tradičný ale stále obľúbený perlový náhrdelník sa dostal na výslnie začiatkom 20. rokov minulého storočia, kedy sa prvýkrát objavil v podobe módneho doplnku. Ten, kto nosil perlový náhrdelník, dával najavo svoje významné spoločenské postavenie. Elegantný a luxusný náhrdelník do sveta najbohatších ľudí uviedla sama Coco Chanel, ktorá týmto "objavom" dala najavo, akým smerom sa bude orientovať módny trh.

Ale kde sa vlastne rodia perly?

Prečo sú symbolom luxusu? A čo sa skrýva za ich vznikom?Perlove nausnicePerly môžu byť čisto prírodné a tie sú veľmi vzácne, ale aj dostupnejšie kultivované perly. Perla vzniká vniknutím cudzieho telieska do schránky ustrice. Väčšinou sa jedná o zrnko piesku. Ako obrannú reakciu začne ustrica vylučovať perleťovou hmotu, ktorou následne obaľuje cudzie teliesko. Vznik perly môže trvať od jedného roka po niekoľko rokov. V jednej ustrici môže rásť len jedna perla. V prípade kultivovanej perly, ktoré tvoria až 90% všetkých perál, sa teliesko do ustrice vloží úmyselne. Tieto perly pochádzajú hlavne z chovov z oblastí Ázie. Ako je napríklad Čína, Japonsko, Vietnam alebo Tahiti. Môžeme sa, ale stretnúť aj so sladkovodnými  perlami, ktoré sú vytvára prevažne perlorodka riečna. Oproti morským perlám sú oveľa dostupnejšie čo do množstva, ale aj po cenovej stránke. Je to dané aj tým, že v jednej perlorodke môže vzniknúť naraz až 20 perál.

Základné druhy perál:

Akoya - pestuje sa hlavne v Japonsku. Patrí medzi cennejšie perly. Z japončiny pochádza aj názov, ktorý v preklade znamená "slaná voda". Tahitská perla - sa pestuje v lagúnach v súostrovia Francúzskej Polynézie. Jej sfarbenie môže byť od čiernej, antracitovej, až po sivú. Patrí medzi vzácnejšie perly. Perly z južného Pacifiku - pestujú sa v Austrálii, Barme a Indonézii. Ich výnimočnosť spočíva vo veľkej veľkosti. V priemere môžu mať 1 - 2 centimetre. Ich sfarbenie prechádza od bielej, cez žltú, žlto-oranžovú až k modrastým odtieňom. Mabe - pochádzajú z Číny, Japonska a USA. Sú tvarované do pologule, a preto sa hojne používajú na šperky, predovšetkým náušnice či prstene. Aby si perly zachovali svoj pôvab a krásu čo najdlhšie, tak by ste sa o nich mali dobre starať. Nezabúdajte tento dar mora čistiť navlhčenou mäkkou látkou. K zachovaniu ich krásy pomôže aj častejšie nosenie. Pri nosení sa perly otierajú o kožu, ktorá ich leští a pot im dáva potrebnú vlhkosť. Údajne perly žijú s človekom a potrebujú aj jeho energiu. Ak je osoba, ktorá nosí šperk chorá, tak perly vraj trpia tiež. Perlové náušnice si môžete vziať napríklad k džínsom, ktoré outfitu dodajú nevšedný, ale pôvabný a svieži vzhľad. Vyhýbajte sa kontaktu s chemikáliami, laky na vlasy či parfumy. Tie by mohli viesť k nepeknému zmatneniu perál. Pri ukladaní ich dávajte do šperkovnice samostatne. Pri uložení k iným šperkom by sa mohli poškodiť a poškriabať.