Prstene

Prstene majú medzi šperkami naozaj významné postavenie. Pre mnohých z nás znamenajú omnoho viac, ako len šperk alebo doplnok, najmä ak ide o snubné alebo zásnubné prstene. Takmer každá žena má omnoho radšej keď prstene dostáva, ako keby si ich mala kupovať sama. Prstene však nie sú len doménou žien, ale tiež mužov. Veď napríklad snubný prsteň či zásnubný prsteň by mal nosiť aj muž.

Ako vybrať správny prsteň?

V prevažnej väčšine sa kupuje prsteň ako darček a to predovšetkým mužmi. Skôr ako sa do výberu prsteňa vrhneme, je dôležité zistiť si pár základných údajov, ktoré budeme pri nákupe prsteňa potrebovať.

Ako určiť veľkosť prsteňa?

Vybrať tú správnu veľkosť prsteňa je snáď tá najzásadnejšia a bohužiaľ mnohokrát tiež najťažšia vec. Existujú tri spôsoby ako vybrať tú správnu veľkosť.

Pomocou nitky

Na nitke urobíme značku, omotáme okolo prstu a tam kde sa nitky stretnú, urobíme ďalšiu značku. Potom zmeráme veľkosť medzi oboma bodmi a dostaneme hodnotu v mm. Napríklad: Nameráme 50 mm, veľkosť prsteňa je teda 50. Tento spôsob však nemôžeme použiť v prípade, že žena nemá o prsteni vedieť.

Klenotnícky krúžok

Každý klenotník má k dispozícii tzv. klenotnícke krúžky, ktoré sa postupne navliekajú jeden po druhom na prst a podľa toho, ktorý najlepšie sadne sa určí veľkosť prstu (obvod tiež v mm). Táto metóda však sa však tiež nedá použiť v prípade, keď má byť prstienok pre ženu prekvapením.

Pomocou prsteňa

V prípade, že má byť prsteň dar pre obdarovávanú, potom doporučujeme, vziať si zo sebou nejaký jej prsteň, ktorý nosí. Snubny prsten

Typy prsteňov

Na trhu existuje celá škála prsteňov. Medzi veľmi obľúbené patria predovšetkým prstene, ktoré majú vsadené kamienky (väčšinou zirkóny) alebo obyčajné krúžky so zdobením, na ktoré sa dá z vnútornej strany vyryť odkaz pre osobu, ktorú chcete obdarovať (dátum výročia apod.) Prstene môžeme ďalej deliť aj podľa materiálu a medzi najobľúbenejšie potom patrí strieborný, zlatý alebo diamantový prsteň. Spravidla platí to, čo u všetkých šperkov, že ženy s jemnejšími prstami by nemali nosiť mohutné prstene a naopak. Mohutnejšie prstene sa tiež vyrábajú skôr vo väčších veľkostiach.