Retiazky

Retiazky na krk alebo ruku sú veľmi obľúbeným šperkom takmer každej ženy. Snáď žiadny šperk však nemá takú výraznú obľubu aj u mužskej populácie ako tento. Retiazky môžu mať pre nás tiež veľmi silný citový význam, rovnako ako ostatné šperky, najmä keď ide o darček z lásky alebo rodinné dedičstvo.

Ako vybrať správnu retiazku?

Pre koho je retiazka určená?

Silnejším ženám budú slušať skôr silnejšie retiazky a naopak štíhlejším zasa retiazky jemnejšie. V prípade, že ide o retiazku na krk alebo na ruku pre muža, doporučujeme vyberať skôr silnejšie typy retiaziek.

Správna veľkosť retiazky

Retiazky sa vyrábajú v rôznych dĺžkach a spravidla nie je ťažké vybrať tú správnu. Pozor by sme si však mali dať u príliš krátkych retiaziek v prípade, že má žena silnejší krk. Retiazka by sa v žiadnom prípade nemala zarezávať. Nevyzerá to dobre z estetického hľadiska ale najmä by taká retiazka mohla žene spôsobiť napríklad odreniny či iné zdravotné ťažkosti. Je teda lepšie vybrať dlhšiu retiazku a v prípade potreby si ju nechať radšej skrátiť. Retiazku Vám na počkanie skrátia v takmer každom klenotníctve. Doporučujeme však, obrátiť sa priamo na klenotníctvo kde ste retiazku kúpili, pretože tam je táto služba spravidla bezplatná.

Správny výber materiálu

Ak si neviete poradiť s tým či máte zvoliť zlatú, striebornú alebo retiazku z chirurgickej ocele, tak platí aj tu platí to čo u ostatných šperkov. Najlepším pomocníkom je pozrieť sa, aké šperky štandardne nosí osoba, pre ktorú je darček určený. Zlata retiazka  

Prívesok na retiazku

Nesmieme zabudnúť ani na veľmi dôležitý doplnok k retiazke a to je prívesok. Prívesok by mal byť vždy z rovnakého materiálu ako je retiazka Tvaru sa v tomto prípade medze nekladú. Môžeme zvoliť osvedčenú klasiku, medzi ktorú patrí napríklad znamenie zverokruhu (potom je samozrejme nutné poznať v akom znamení sa ten pre koho je retiazka určená narodil), krížik alebo tzv. placky. Prípadne môžeme popustiť uzdu svojej fantázii a vybrať si z veľkého množstva tvarov a zvieratok.