Zlato + striebro = zdravie + krása

Zlaty nahrdelnik - srdceV rozprávkach aj v reálnom živote so sebou tieto vzácne kovy nesú bohatstvo a moc. Zlatom a striebrom sa od pradávna zdobia najrôznejšie predmety i celé stavby, zlatými a striebornými šperkami sa krášlia muži aj ženy. Vedeli ste ale, že nám tieto krásne lesklé kovy vedia pridať nielen na kráse, ale aj na zdraví? Pár zaujímavých informácií v čom nám tieto drahé kovy môžu pomôcť si rozoberieme nižšie.

Účinky zlata

Historické dokumenty zo starovekej Indie a Egypta ukazujú, že zlato sa v najstarších civilizáciách používalo už pred tisícročiami a to nielen pre skrášľovanie, ale aj ako liečivo. Starí Egypťania vo svojich mastiach miešali zlato s rastlinnými silicami a výsledný produkt považovali za "elixír mladosti". Dnešná veda však disponuje možnosťami výskumu, ktoré pôsobenie zlata na ľudský organizmus preukazujú. Aby naša pleť vyzerala mlado a sviežo, musíme ju chrániť pred negatívnymi vplyvmi vonkajšieho i vnútorného prostredia. Najznámejšími vonkajšími "škodcami" sú ultrafialové lúče, nečistoty v ovzduší a oxidačné procesy, ktoré spôsobujú poškodenie kolagénových vlákien potrebných pre pevnosť a pružnosť našej pleti. Zlato oproti tomu dokáže oxidačné procesy zvrátiť a dokonca podporuje transport molekúl kyslíka priamo do horných vrstiev pokožky. Tento vzácny kov naviac podporuje fungovanie lymfatického systému a mikrocirkulácie krvi, čím dochádza k odplaveniu toxických látok z organizmu a prečisteniu pleti. Naša pokožka zase funguje správne, prirodzene sa obnovuje a vyzerá mlado a sviežo. Účinky zlata na fyzickú stránku človeka zahŕňajú podporu srdcovej činnosti, krvného obehu, hormonálnej produkcie žliaz a taktiež sexuálnej aktivity. Zlato dokáže zmierniť bolesti a choroby pohlavných orgánov, liečiť reumatické ochorenia kĺbov a všeobecne zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Zvyšuje odolnosť voči infekciám, pri chrípkových ochoreniach urýchľuje rekonvalescenciu a podporuje liečbu ochorení pľúc, hrtana a očí. Za pomoci zlata sa môžeme naučiť ovládať zmysly, usmerňovať ich nezdravé potreby a zbavovať sa návykov. Podľa ajurvédy zlato zmierňuje epileptické záchvaty a autizmus. Malo by mať pozitívne účinky na našu osobnosť - aktivuje našu vizuálnu predstavivosť a tvorivosť, podporuje sebavedomie, sebadôveru a pocit zodpovednosti. Pomáha prekonávať rozčúlenie a stavy depresie. Zlato obnovuje náš vnútorný pokoj a tíši obavy a strach z chorôb a smrti. V neposlednom rade je tento vzácny kov výborným vodičom energie.

Striebro nie je "číslo dva"

Ani striebro, ktorým je v športových zápoleniach oceňované druhé miesto nezostáva v ponuke svojich liečivých a celkovo pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Aby sme mohli jeho účinky využívať potrebujeme ho však rozomlieť na čo najmenšie čiastočky, ktoré potom dokážu preniknúť do najhlbších vrstiev pokožky či vstrebať sa tráviacim traktom a doputovať tam, kde ho potrebujeme mať. Najčastejšou používanou formou striebra v súčasnej dobe je tzv. koloidné striebro, ktoré vzniká "rozpustením" rýdzeho striebra v destilovanej vode. V tomto skupenstve majú strieborné čiastočky veľkosť 0,015 až 0,005 nanometrov, čo im umožňuje napríklad preniknúť do vírusov a zničiť ich. Pre vírusy je striebro smrteľné, pretože im dokáže odrezať prístup k životodarnému kyslíku, zatiaľ čo bežným bunkám ani baktériám vôbec neublíži. V stopovom (veľmi drobnom) množstve má striebro ochranné pôsobenie a posilňuje imunitný systém, funguje ako antibiotikum, ničí patogény, plesne aj parazity. Najmodernejšie technológie dokonca vyvinuli textílie so striebornými vláknami, vďaka ktorým tričko či ponožky nezapáchajú, ani keď sa poriadne spotíme.