Strieborné šperky

Striebro je ušľachtilý kov bielej farby, ktorý má zo všetkých kovov najlepšie vodivé vlastnosti. Striebro má veľmi široké spektrum využitia. Využíva sa napríklad na výrobu strieborných šperkov, jedálenského riadu, výrobu mincí, ale je veľmi využívaným kovom aj v elektrotechnike (CD, DVD) využíva sa k výrobe zrkadiel, zvonov (má výborný zvonivý zvuk), zubných plomb a dokonca vo fotografickej technike. Rovnako ako väčšina ušľachtilých kovov, tak isto aj striebro má veľmi dobrú kujnosť a dobre sa spracováva a odlieva. Tiež platí to isté čo pri zlate, že výrobou zliatiny sa dajú zlepšiť niektoré vlastnosti striebra, čo sa využíva najmä pri výrobe strieborných šperkov. Pre zvýšenie kvality povrchu, sa pokrýva povrch veľmi tenkou vrstvou rhódia. Chemická značka striebra je Ag – latinsky Argentum.

Rýdzosť striebra

Rýdzosť striebra vyjadruje podiel drahého kovu v zliatine a uvádza sa v tisícinách obsahu kovu. Napríklad tzv. sterlingové striebro (najčastejšia zliatina) obsahuje 92,5 % Ag (striebra) jeho rýdzosť teda je 925/1000. Rýdze striebro je tvrdšie ako zlato.

Punc

Pre strieborné šperky platí to isté čo pre zlaté, musia byť opuncované Štátnym puncom Slovenskej republiky, ktorý udeľuje Puncový úrad.

Druhy striebra

Rovnako ako u zlata, tak isto aj u striebra sa dajú používať rôzne zliatiny. Je dôležité vedieť, čo bude konečným výrobkom alebo k čomu bude zliatina použitá.

Sterlingové striebro

Sterlingové striebro je zliatina striebra s rýdzosťou 925/1000. Táto zliatina striebra je najčastješie používaná k výrobe strieborných šperkov a ostatných produktov zo striebra.

Cena striebra

Strieborné šperky sú spravidla lacnejšie ako šperky zlaté. Ceny strieborných šperkov sa pohybujú v rôznych cenových reláciách, záleží to predovšetkým na rýdzosti striebra, na tom, či má povrch nejakú špeciálnu povrchovú úpravu a v neposlednej rade na tom, či sú na šperku aj vzácne kamene.

Kde sa dajú kúpiť strieborné šperky?

Rovnako ako zlaté šperky, tak isto aj strieborné šperky sa dajú kúpiť dvoma spôsobmi. Buď v klenotníctve, čo býva zárukou toho, že ide naozaj o kvalitné šperky alebo v e-shope. Pri nákupe cez internet je dobré vybraný e-shop preveriť, či sú šperky, ktoré predáva naozaj kvalitné. Rozhodne nedoporučujeme nákup šperkov na tržniciach alebo od rôznych podvodníkov, ktorí nám nikdy nie sú schopní doložiť pôvod šperkov. Strieborne prstene  

Ako sa starať o striebro

Vplyvom poveternostných podmienok, znečisteného ovzdušia alebo vplyvom chemických látok, sa stane, že striebro oxiduje. Oxidovanie striebra sa prejavuje najčastejšie tak, že šperky tzv. zájdu a akoby zčernajú. Toto sa však dá správnym čistením odstrániť. Existuje celá rada spôsobov ako striebro čistiť. Buď môžeme čistiť striebro pomocou osvedčených receptov, napríklad čistenie pomocou zubnej pasty, alebo striebro zabaliť do alobalu a dať vyvariť do vody s kypriacim práškom atď. Ďalšou variantov, ktorá je pohodlnejšia a spravidla tiež účinnejšia, je to, že si zakúpime v klenotníctve prípravok určený k čisteniu striebra. Klenotník nám rád poradí, ktorý si pre naše šperky vybrať.