Zlaté šperky

Zlato je drahý, mäkký kov žltej farby, s veľmi dobrou vodivosťou. Používa sa prevažne k výrobe šperkov, ale využitie má tiež v elektronike. Niekedy sa veľmi využívalo pri výrobe mincí, ale dnes sa už veľmi nepoužíva. V porovnaní s inými kovmi je zlato veľmi odolné voči bežným chemickým vplyvom. Inými slovami, zlato skrátka nikdy nezhrdzavie. Ďalšou dôležitou vlastnosťou zlata je jeho výborná kujnosť, to znamená, že sa zlato veľmi dobre spracováva. Chemická značka zlata je Au – latinsky Aurum.

Punc

Všetky šperky z drahých kovov musia byť označené tzv. Štátnym puncom Slovenskej republiky. Tento punc udeľuje Puncový úrad, ktorý skontroluje rýdzosť zlata a potom zlato označí. Výrobky, ktoré nie sú označené puncom, nesmie výrobca predávať!

Rýdzosť (čistota) zlata

Rýdzosť určuje podiel zlata v zliatine. V zlatníctve môžeme vidieť napríklad označenie rýdzosti 500/1000, v tomto prípade ide o rýdze 24-karátové zlato. Rýdzosť zlata je veľmi dôležitá z hľadiska úžitkových vlastností výrobku. Čím vyššia rýdzosť, tým je zlato mäkšie a pre niektoré výrobky sa preto nehodí. Práve zliatinami s ďalšími kovmi sa zlato môže vytvrdiť. Zákon udáva zlatníkom, s akou rýdzosťou zlata sa dá pracovať.

Karát

Karáty sa používali k určeniu rýdzosti zlata najmä dávnejšie. Jeden karát je jedna 24-tina rýdzeho zlata v zliatine. Takže ak máme 24-karátové zlato, tak je to rýdze zlato. Dvadsaťštyri karátové zlato sa však dá pomerne ťažko vyrobiť, ale vzácne sa s ním môžeme stretnúť aj v prírode. Zlaté šperky sú však väčšinou vyrobené z deväť, štrnásť a osemnásť karátového zlata, pričom šperky z osemnásť karátového zlata sú už veľmi cenné.

Čo je biele zlato?

Ako už bolo vyššie povedané, k tomu aby sme pozitívne ovplyvnili vlastnosti zlata, je nutné, aby sme ho zmiešali s inými kovmi (vznikne tzv. zliatina), ktoré majú vplyv na to, ako bude zlato zafarbené. Preto aby sme dosiahli biele zafarbenie zlata, pridáva sa do zliatin nikel alebo paládium. Biele zlato je úplne rovnako kvalitné ako žlté zlato, pretože rýdzosť zlata určuje množstvo drahého kovu (teda zlata), ktoré zliatina obsahuje.

Kde nakupovať zlaté šperky?

Zlaté šperky doporučujeme vždy nakupovať v renomovaných zlatníctvach alebo ešte môžte skúsiť overené e-shopy, kde sú ceny mnohokrát o niečo nižšie ako v zlatníctve. V každom prípade však musia mať šperky punc a malo by sa poznať miesto ich pôvodu. Rozhodne nedoporučujeme nakupovať zlaté šperky na tržniciach, či šperky s pochybným pôvodom. Zlate sprky  

Starostlivosť o zlaté šperky

Všetky šperky, najmä tie, ktoré nosíme denne, nám časom tzv. zájdu a stratia lesk. Existuje množstvo tzv. babských rád napríklad čistenie pomocou bavlnenej handričky namočenej v roztoku jedlej sódy s vodou, alebo handričkou namočenou v liehu atď. K čisteniu môžete použiť buď staršiu kefku na zuby, alebo bavlnenú handričku. Existujú však aj špeciálne roztoky, do ktorých zlaté šperky namočíme. Sú vhodné najmä na veľmi členité šperky, pretože u týchto sa nedostaneme handričkou do všetkých potrebných miest. Všetky prípravky určené k čisteniu zlatých šperkov sa dajú zakúpiť v zlatníctve. Ďalšou variantov sú handričky či vatové tampóniky napustené čistiacim roztokom. Pamätajte však, že čistiť doma môžeme len šperky, ktoré nemajú kamene alebo perly. V takom prípade ponechajte čistenie radšej na odborníkov.